backgroundImg

● „Ludzie dla ludzi” – aktywizacja i łączenie rzemieślników na obszarze przygranicznym (Horný Zemplín, Beskid Niski i Bieszczady)

Projekt „Ludzie dla ludzi” – aktywizacja i łączenie rzemieślników na obszarze przygranicznym (Horný Zemplín, Beskid Niski i Bieszczady obejmuje przygraniczne powiaty w ramach trzech krain geograficznych. Po stronie polskiej są to powiaty: bieszczadzki, leski, sanocki, jasielski, krośnieński, brzozowski, a po słowackiej: Medzilaborce, Svidnik, Stropkov, Snina.

Głównym celem projektu jest współpraca osób działających w zakresie kultury tradycyjnej, rzemiosła, gastronomii, rekreacji, ekologii w regionach: Beskid Niski, Bieszczady oraz Horný Zemplín. Cele szczegółowe to:

1) Identyfikacja aktywnych osób (liderów) i rzemieślników,
2) edukacja lokalnych aktywistów w zakresie tworzenia zrównoważonych produktów turystycznych,
3) połączenie lokalnych rzemieślników.

Główne zadania:

• Analiza funkcjonowania lokalnych rzemieślników
W ramach zadania wykonane zostaną następujące działania: 1) Wykonanie analizy funkcjonowania lokalnych rzemieślników z obszaru objętego projektem po stronie słowackiej i polskiej (rodzaje rzemiosł, specjalizacje, szacunkowa liczba rzemieślników, działania, partnerstwa, instytucje wspierające). W ramach analizy stworzone zostaną również bazy danych uwzględniających: rzemieślników, lokalnych liderów, organizacje działające na rzecz wsparcia tych grup, lokalnych grup działania, instytucji publicznych. 2) Analiza zawierać będzie również stworzenie bazy fotograficznej lokalnych rzemieślników z obszaru objętego projektem po stronie słowackiej i polskiej, która wykorzystywana będzie do ich promocji, promocji ofert oraz regionu objętego wsparciem. 3) Zgromadzone informacje zostaną zweryfikowane/uzupełnione w czasie spotkania (szkolenia) polskich i słowackich rękodzielników, lokalnych liderów, przedstawicieli instytucji i organizacji działających na rzecz rozwoju lokalnego i wsparcia grup objętych projektem. Szkolenie obejmować będzie informacje na temat możliwych form wsparcia, prezentacji instytucji/organizacji udzielających takiego wsparcia. W czasie szkolenia prezentowane będą również przykłady dobrych praktyk. 5) Na podstawie zebranych materiałów przygotowana zostanie publikacja o lokalnych rzemieślnikach, twórcach (nakład: 1000 egzemplarzy, wersja językowa PL/SK). Publikacja dostępna będzie również w wersji PDF.

• Stworzenie podręcznika dla rzemieślników i osób lokalnie aktywnych
W ramach zadania przygotowany zostanie dwujęzyczny (język polski/słowacki) podręcznik do tworzenia doświadczeń rzemieślniczych. Podręcznik będzie 30 stronicowym dokumentem, który zostanie wyprodukowany w nakładzie 1000 egzemplarzy do użytku wszystkich zainteresowanych rzemieślników. Jego głównym celem będzie edukacja lokalnych aktywistów w zakresie tworzenia zrównoważonych produktów turystycznych

• Łączenie aktywnych rzemieślników
W ramach zadania zostanie zorganizowana konferencja oraz wyjazd studyjny dla rzemieślników z Polski na terytorium Słowacji. Konferencja odbędzie się w Medzilaborcach z udziałem około 50 uczestników. Celem konferencji jest zgromadzenie przedstawicieli branży turystycznej, aby umożliwić im nawiązanie kontaktów i rozpoczęcie współpracy – zarówno po to, by zachęcić polskich turystów do odwiedzania Słowacji i odkrywania nowych atrakcji, jak i aby słowaccy usługodawcy mogli promować swoje oferty na rynku polskim. Konferencja będzie obejmowała panele dyskusyjne z udziałem ekspertów z dziedziny turystyki. Drugim etapem tego przedsięwzięcia jest podróż studyjna polskich rzemieślników oraz partnerów projektu na Słowację, gdzie będą mieli okazję spotkać się ze słowackimi rzemieślnikami. Na miejscu będą mogli zobaczyć na własne oczy oraz osobiście przetestować, jak doświadczenie jest przekazywane odwiedzającym. Podczas wizyty studyjnej odwiedzą również najbardziej atrakcyjne punkty w powiatach Snina, Stropkov i Medzilaborce. Wizyta studyjna planowana jest jako 3-dniowe wydarzenie po stronie słowackiej.

• Warsztaty z udziałem lokalnych rękodzielników
W ramach zadania wykonane zostaną następujące działania: 1) organizacja warsztatów z udziałem lokalnych twórców, rękodzielników z Polski i Słowacji oraz instytucji/organizacji wspierających ich działalność (3 warsztaty x 2 dni x 10 osób). Wybór tematów (rodzaju rękodzieła/twórczości) zostanie wybrany na podstawie przeprowadzonej analizy, która zostanie wykonana w zadaniu 1 oraz rozwiązań z działania.

Zakładane produkty:
25 osób/uczestników wspólnych działań transgranicznych
1 analiza dot. lokalnych rzemieślników
1 baza danych lokalnych rzemieślników z obszaru objętego projektem po stronie słowackiej i polskiej
1 publikacja o lokalnych rzemieślnikach, twórcach (1000 szt.)
1 podręcznik dla rzemieślników i osób lokalnie aktywnych
50 osób/ uczestników wspólnych działań transgranicznych (konferencja)
28 osób/ uczestników wizyty studyjnej
2 organizacje współpracujące ponad granicami
2 szt. wyposażenia
30 osób/ uczestników wspólnych działaniach transgranicznych (warsztaty)

Zakładane rezultaty:
2 Organizacje współpracujące ponad granicami po zakończeniu projektu
10 osób/uczestników wspólnych działań transgranicznych po zakończeniu projektu

Partnerzy projektu:

Take naše, o.z. www.takenase.org

Fundacja Instytut Regionalny www.instytutregionalny.eu

 

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027